Dieta bezglutenowa w pierwszym roku życia dziecka

Wciągu ostatnich lat bardzo zmieniły się zasady karmienia małych dzieci , po przez coraz późniejsze wprowadzanie produktów zawierających gluten.  Przez co zmieniły się zalecenia dietetyczne przy karmieniu niemowląt i małych dzieci.

-dłuższe karmienie piersią małych dzieci na do 10 miesiąca lub dłużej

-podawanie mleka modyfikowanego przypominające składem mleko matki

-wprowadzanie zbożowych bezglutenowych (kleiku ryżowego, mąki, kaszy kukurydzianej) od 5 miesiąca, a produktów  zawierających gluten dopiero po skończeniu 10 miesiąca życia dziecka.

Jeżeli przestrzega się zasad żywienia opracowany przez Instytut Matki i Dziecka to objawy wystąpią znacznie później  i będą miały łagodniejszy przebieg.

Jeżeli już pojawią się objawy choroby trzewnej i zostanie potwierdzona przez lekarza, należy zastosować dietę odpowiednią do wieku. Z wykluczeniem produktów zawierających gluten. Produkty pochodzące z pszenicy, żyta, owsa i jęczmienia ,należy zastąpić produktami z ryżu, kukurydzy, prosa oraz skrobia pszenna.

W okresie zaostrzenia choroby, gdy już pojawią się biegunki, z diety należy wykluczyć nie tylko produkty zawierające gluten, ale mleko (białka mleka i cukier mleczny) i jego przetwory (twaróg śmietankę), a w niektórych przypadkach cukier buraczany. Po kilku tygodniach gdy biegunki ustąpią można zacząć powoli wprowadzać mleko i cukier.

 

 

Mleko zastępuje się specjalnymi mieszankami przeznaczonymi dla dzieci w  danym wieku (dobiera je lekarz).Na mieszankach  można przygotować różne potrawy jak kisiele z owocami, lane kluski. Warzywa i owoce podawać w postaci papek i soków jak u dzieci zdrowych. Zupki i papki jarzynowe zagęszczać produktami bezglutenowymi (tj. mąka kukurydziana, ziemniaczana, sojowa, ryżowa, skrobia pszenna, mąka niskobiałkowa.

Niedobory białka uzupełnia się wprowadzając większe ilości mięsa (drobiu, cielęciny, królika). W trzecim i czwartym kwartale można zacząć podawać biszkopty  bezglutenowe. Przy nietolerancji cukru stosuje się glukozę i miód.

Dodaj komentarz