Mrożona żywność

• Mrożona żywność po przyniesieniu ze sklepu powinna być zaraz użyta do przygotowania potrawy lub przechowywana w zamrażalniku.

• Mrożone warzywa przeznaczone na zupę wkładamy bezpośrednio do wrzącego wywaru z mięsa lub gorącej wody bez rozmrażania i gotu­jemy pod przykryciem możliwie krótko. Podobnie postępujemy z warzy­wami przeznaczonymi jako dodatek do drugiego dania.

• Mrożone owoce przeznaczone na kompot lub zupę wkładamy za­mrożone do gotującej się wody i możliwie jak najkrócej gotujemy. Owo­ce przewidziane do podania w formie sałatki lub z cukrem — zamrożone, ewentualnie kroimy, posypujemy cukrem i pozostawiamy na najniższej półce lodówki do rozmrożenia.

• Zamrożone mięso do ugotowania — po szybkim umyciu wkładamy do wrzącej wody i gotujemy pod przykryciem. Mięso do pieczenia, po umyciu i posoleniu wkładamy do bardzo dobrze nagrzanego piekarnika i pieczemy. W czasie pieczenia polewamy osolonym sosem.

• Filety z ryb panierowane w stanie bardzo dobrze zamrożonym kła­dziemy na bardzo rozgrzany tłuszcz i smażymy z obu stron na złoty kolor. Filety zamrożone czyste z bloku — bez rozmrożenia panierujemy i kła­dziemy na bardzo mocno rozgrzany tłuszcz, smażymy z obu stron na złoty kolor.

• Mrożone kurczaki patroszone do pieczenia po umyciu i posoleniu polewamy stopionym tłuszczem i wkładamy do mocno nagrzanego pie­karnika, a następnie polewamy wydzielonym sosem. Jeżeli kurczaki prze­znaczone są do upieczenia z nadzieniem, pozostawiamy na niedługi okres do lekkiego odmrożenia.

• Pierogi, pyzy wkładamy zamrożone do gotującej się i posolonej wody oraz gotujemy pod przykryciem.

Odpowiednie postępowanie z mrożoną żywnością chroni ją przed utratą składników odżywczych oraz pozwala na zachowanie walorów organoleptycznych.