Operacje plastyczne warg sromowych

Operacje plastyczne warg sromowych mają najczęściej na celu ich zmniejszenie. Jednak rzadziej zdarza się, że kobiety chcą powiększenia bądź wymodelowania warg sromowych.

Te operacje plastyczne stosuje się z powodów przede wszystkim estetycznych. Często zbyt duże wargi sromowe przeszkadzają w uprawianiu sportów, uniemożliwiają pokazanie się kobiecie w stroju kąpielowym, czy noszenie stringów.
Operacje plastyczne warg sromowych to inaczej labioplastyka. Wykonywana jest jedynie na pacjentkach pełnoletnich. Przed zabiegiem powinno przeprowadzić odpowiednie badania oraz konsultacje z chirurgiem. Termin operacji ustala się na krótko po zakończeniu menstruacji. Zabieg zawsze przeprowadzany jest w narkozie ogólnej, w pozycji ginekologicznej. Operacje plastyczne warg sromowych są bardzo delikatnymi operacjami, ze względu na duże ukrwienie miejsc intymnych oraz możliwość uszkodzenia delikatnych zakończeń nerwowych w okolicach łechtaczki. Do zszycia używa się najczęściej szwów rozpuszczalnych, choć można także nierozpuszczalne. Zabieg nie powinien powodować dużego bólu, a jedynie uczucie dyskomfortu i łagodne pieczenie. Operacja trwa zwykle około godziny.