Wnioski z picia kawy

Zakrojone na szeroką skalę badania epidemiologiczne trwające ponad 20 lat nie dająjednobrzmiącej odpowiedzi na pytanie: pić czy nie pić kawy? Picie kawy kofeinowej i bezkofeinowej powinny ograniczać osoby nadmiernie pobudliwe. U ludzi z niedociśnieniem tętniczym przejawiają­cym się stałym uczuciem zmęczenia, sennością i ogólnym osłabieniem zalecane są niewielkie ilości kawy, jeśli nie mażadnych przeciwskazan lekarskich. Osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe powinny ograniczyć, a nawet — jeśli okaże się koniecznością — wyeliminować picie kawy. Dotyczy to szczególnie osób cierpiących na częstoskurcz serca. Działanie kawy na naczynia krwionośne powoduje ich krótkotrwa­łe rozszerzenie, w wyniku czego występuje m.in. lepsze ukrwienie móz­gu. Dzięki tym właściwościom kawa w niektórych przypadkach łagodzi bóle głowy, szczególnie przy dolegliwościach migrenowych pochodzenia naczyniowego.

Kawa wypita po obfitym posiłku ułatwia trawienie. W kawie kofeino­wej — kofeina, a w kawie odkofeinowanej — furfuryl, pirokatechiny, kwas chlorogenowy i olejki eteryczne zwiększają wydzielanie soku żołąd­kowego i soków jelitowych, które powodują przyspieszenie trawienia pokarmu. Jest wskazane, aby osoby cierpiące na chorobę wrzodową przewodu pokarmowego lub kamicę żółciową oraz choroby trzustki ogra­niczyły spożycie obu rodzajów kawy. Osoby z zaburzeniami tłuszczowy­mi w organizmie powinny zrezygnować z kawy.

W pewnym stopniu można ograniczyć działanie kawy na organizm ludzki przez dodanie cukru, mleka lub śmietanki do naparu. W ten spo­sób opóźnia się przechodzenie kofeiny i innych związków chemicznych do krwiobiegu. Są to półśrodki. Generalnie napój ten powinien być traktowany i spożywany wyłącznie jako używka