Czynniki ryzyka raka sutka, badania profilaktyczne

Kobiece piersi to nie tylko powód do dumy lub zmartwienia – w zależności od ich wielkości, która satysfakcjonuje ich właścicielkę lub nie. To także bardzo wrażliwy organ, wymagający wyjątkowej troskliwości i uwagi. Podobnie zresztą jak pochwa czy niektóre elementy układu rozrodczego. Systematyczne badania profilaktyczne, pozwalają we wszystkich tych przypadkach, wykryć w porę poważne zagrożenie. W przypadku układu rozrodczego może to być rak szyjki i trzonu macicy; zaś w przypadku piersi – nowotwór sutka.

Najskuteczniejszym badaniem w profilaktyce oraz diagnostyce raka piersi, jest mammografia. Ma to związek z faktem, że pozwala ono wykazać obecność guzków, na długo przed tym, nim staną się one wyraźnie wyczuwalne. Mammografia to także badanie, które pozwala na wczesne wykrycie mikrozwapnień. Badanie to jest całkowicie bezbolesne. Polega ono na umieszczeniu piersi na specjalnej podkładce i przyciśnięcie ich z góry. Im większa siła przycisku, tym wyraźniejszy obraz badania. Po raz pierwszy mammografia powinna zostać wykonana między 35. a 40. rokiem życia. Wcześniej nie jest to polecane, gdyż tkanka gruczołowa młodszych pacjentek, nie przepuszcza promieni rentgenowskich. Młodsze kobiety powinny wykonywać regularne samobadanie piersi. Wystarczy robić je raz na miesiąc od momentu ukończenia 20. roku życia. Panie około 30-tki, powinny poddawać się przynajmniej raz w roku badaniu jakim jest USG piersi. Badanie to wykonywane jest nie tylko profilaktycznie. USG piersi traktuje się też jako badanie dodatkowe w przypadku kobiet, które są po menopauzie i stosują hormonalną terapię zastępczą. Jeśli wynik któregoś z badań wywoła u lekarza niepokój, może nas skierować na jeszcze jedno badanie. Jest nimbiopsja piersi. Badanie to polega na pobraniu próbki wykrytego guzka a następnie poddaniu jej rozpoznaniu histopatologicznemu.

Dla niektórych kobiet, badanie piersi może okazać się dość krępujące, ale jest to ważne, jeśli chcemy zachować swoje zdrowie i zadbać o nie. Warto przy tym podkreślić, że kobieta powinna jak najszybciej udać się do lekarza kiedy stwierdzi u siebie następujące objawy: ból w piersi, wyczuwalny guzek lub zauważy: zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi, powiększenie węzłów chłonnych pod pachą, zniekształcenie brodawki, wyciek z brodawki, zmarszczenia na skórze piersi. Wszystkie wymienione symptomy, mogą świadczyć o istnieniu raka piersi – najczęstszej złośliwej postaci nowotworów występujących u kobiet. W grupie szczególnego ryzyka zachorowania znajdują się kobiety: po 40 roku życia, genetycznie obciążone, rasy białej, o siedzącym trybie życia i pracy, nadmiernie spożywające alkohol i nałogowe palaczki, z chorobą gruczołu piersiowego, poddawane naświetlaniu przed 30. rokiem życia, stosujące HTZ oraz cierpiące na nadwagę.