Jak uniknąć osteoporozy, jak ją wykryć

Osteoporoza to nic innego jak choroba kości powodująca, że stają się one bardziej łamliwe, mniej wytrzymałe na urazy. Zmniejsza się też ich gęstość. Na skutek osłabienia kośćca wzrasta ryzyko złamań trzonów kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości nadgarstka, barku, bioder czy żeber. Poznaj objawy, przyczyny powstawania oraz metody leczenia osteoporozy. Dowiedz się jak wygląda profilaktyka przy osteoporozie.

Główne objawy osteoporozy to bóle kręgosłupa lędźwiowego, zmalenie wzrostu, zgarbienie pleców, zaburzenia chodu z utratą równowagi oraz złamania patologiczne. Należy przy tym podkreślić, że absolutnie nie muszą one występować razem i mogą przybierać bardzo różny poziom zaawansowania. Najbardziej narażone są na jej wystąpienie kobiety dojrzałe. Może ona też pojawić się u mężczyzn, lecz dotyka ich dużo rzadziej, gdyż mają oni bardziej gęste i mocniejsze kości.
Jak może dojść do powstania takiej choroby? Przyczyny osteoporozy to dość pokaźna lista. Medycyna przede wszystkim zwraca uwagę na związek osteoporoza a menopauza przedwczesna, jak i właściwa. Osteoporozę mogą też wyzwolić: alkohol, palenie papierosów, nieprawidłowe wchłanianie wapnia. Osteoporoza może też pojawić się u nas na skutek chorób tarczycy lub nerek a także pojawić się w skutek przyjmowanych leków takich jak na przykład sterydy – podawane w trakcie leczenia stawów. Nie bez znaczenia są tu także właściwości genetyczne.
Jak zatem chronić się przed osteoporozą? Przede wszystkim ograniczając lub całkowicie eliminując ze swojego życia wszelkiego rodzaju używki typu alkohol, kawa, papierosy. Aby uniknąć zagrożenia osteoporozą, powinniśmy też wpisać na stałe do naszych codziennych obowiązków – aktywność fizyczną. Przy czym nie musi być to od razu sport wyczynowy czy katorżnicze ćwiczenia. Wystarczą regularne spacery. Bardzo ważna jest również nasza dieta. Należy więc zrezygnować z fast foodów oraz porzucić wszelkie diety jednoskładnikowe. Powinniśmy też wykluczyć zupełnie dietę wegetariańską. Naszym kościom nie służą także: napoje gazowane, „chińskie zupki” oraz konserwowane mięso. Ma to związek ze zbyt wysoką zawartością fosforanów, które nie służą dobrej kondycji naszych kości. Warto również zadbać o to, aby chronić swoje stawy przed wystawianiem ich na działanie zimna. Zbyt częste stany zapalne, również mogą doprowadzić do powstania osteoporozy.
w jaki sposób możemy wykryć osteoporozę? Po pierwsze: obserwując uważnie swoje stawy i kości. Poza tym, każda kobieta która wchodzi o okres menopauzalny (także ten przedwczesny) powinna zgłosić się na badanie densytometryczne (densytometria), pozwalające określić stopień gęstości kości.