Kiedy zrobić pierwszą cytologię, interpretacja wyników

Systematyczne badania ginekologiczne, należy wykonywać od momentu, kiedy zaczęłyśmy współżycie seksualne. To lekarskie zalecenie, nie zwalnia nas oczywiście z bacznej obserwacji swojego organizmu i natychmiastowych reakcji na zauważone zmiany czy niepokojące objawy. Każdy z nich bowiem może oznaczać, że zaatakował nas niebezpieczny wróg – nowotwór. A co w przypadku, kiedy czujemy się dobrze i nic nam nie dolega pod kątem ginekologicznym? Wtedy również warto poddawać się określonym badaniom w celu potwierdzenia, że jesteśmy zdrowe. Przykładem takich badań – określanych jako profilaktyczne, mogą być: samokontrola piersi i mammografia. Pierwsze badanie najlepiej wykonywać co miesiąc z chwilą ukończenia 20. roku życia. Pierwszą mammografię z kolei zaleca się wykonać między 35-40r.ż, po 40 r.ż co dwa lata a po 50-tym co roku. Podobnie ma się rzecz, w przypadku badania jakim jest cytologia.

Badanie to należy po raz pierwszy wykonać w okresie 3 lat od momentu rozpoczęcia współżycia seksualnego lub około 21. roku życia. Później zaleca się wykonywanie go co roku podczas kontroli ginekologicznej. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego, każdej kobiecie raz na trzy lata, przysługuje bezpłatna cytologia.

Cytologia polega na pobraniu przez lekarza komórek z błony śluzowej szyjki macicy, za pomocą specjalnego przyrządu. Jest to badanie całkowicie bezbolesne. Na jego podstawie patolog sprawdza, czy wśród prawidłowych komórek, nie znajdują się takie, które świadczą o stanie zapalnym lub nie zwiastują choroby nowotworowej. Następnie rozmaz jest kwalifikowany do jednej z 5-ciu grup. Im niższa grupa, tym lepszy wynik. Ponieważ z reguły wynik otrzymujemy do ręki, możemy poddać go samodzielnej interpretacji. Grupa I i II – oznacza normalny stan. Grupy III, IV i V – wymagają dodatkowej diagnostyki.

Regularne badania cytologiczne, pozwalają na wykrycie zagrożenia zanim, stanie się ono bardziej niebezpieczne. Na trzy dni przed udaniem się na badanie, nie powinnaś wykonywać płukania pochwy ani przyjmować leków dopochwowych. Może to sfałszować wyniki. Poza tym powstrzymaj się w tym czasie także od seksu.