Objawy menopauzy w młodym wieku

Menopauza i klimakterium to dwa pojęcia, które stosowane są wymiennie. Niewiele z nas wie jednak, że obie te nazwy znaczą coś zupełnie innego. Menopauza to ostatnia miesiączka, zaś klimakterium to proces, który prowadzi właśnie do ustania miesiączkowania. U Polek menopauza występuje zwykle u kobiet po 50-tym roku życia. Coraz częściej bywa jednak tak, że pojawia się ona u kobiet dużo młodszych. Dla określenia tego stanu stosuje się wówczas pojęcie: przedwczesna menopauza lub okres premenopauzalny. Poznaj jej przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia.

Menopauza (zarówno ta właściwa, jak i przedwczesna) wywoływana jest przez zaburzenie pracy układu hormonalnego. Objawy charakterystyczne dla tego stanu, pojawiają się w wyniku wahań poziomu estrogenów i progesteronu. Właściwa menopauza „atakuje” kobiety po 50-tym roku życia. Może jednak pojawić się u nas już w wieku między 20-35 lat. Przyczyny przedwczesnej menopauzy to: nałogowe palenie papierosów (ryzyko wzrasta o 50%!); chemio-lub radioterapia; niewłaściwe odżywianie typu głodówki, zbyt restrykcyjne diety, anoreksja, bulimia; czynniki genetyczne; przewlekły stres; histerektomia i owiarektomia.

W wielu przypadkach przedwczesna menopauza przebiega bezobjawowo. To co powinno wzbudzić nas niepokój to przede wszystkim nieregularne miesiączki. Mają one związek z wahaniem poziomu estrogenów i progesteronu. Innym symptomem mogą być bardzo obfite miesiączki. Jest to związane ze zbyt małą produkcją progesteronu. Nocne poty, uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienie twarzy, zaburzenia potliwości których nie łączymy z żadnymi konkretnymi przyczynami czy wydarzeniami, to również symptomy dotyczące przedwczesnej menopauzy. Winą za ten objaw obarczane są estrogeny, których poziom znacznie spada, a to z kolei wpływa na pracę ośrodków wegetatywnych, odpowiedzialnych za odczuwanie gorąca lub zimna. Jeśli zaobserwujemy też u siebie takie objawy jak : przyrost wagi, suchość pochwy, zaburzenia snu za którymi stoi estrogen, także powinnyśmy się zaniepokoić. Podobnie zresztą gdy zaczynamy cierpieć na zaburzenia koncentracji. W tym przypadku do głosu dochodzi niedobór progesteronu. Inne równie często pojawiające się objawy świadczące o menopauzie to kołatanie serca oraz nastroje depresyjne. Jeśli zauważyłyśmy u siebie któreś z wymienionych objawów, powinnyśmy udać się do specjalisty. Jest nim ginekolog. Aby potwierdzić diagnozę lekarz zleci następujące badania: USG – oceni w ten sposób jajniki i macicę; badania krwi – są istotne dla ustalenia poziomu hormonów. Dodatkowo lekarz może zlecić badania poziomu: prolaktyny (PRL), hormonów tarczycy (T3, T4) i hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową – TSH.

Menopauzy nie da się wyeliminować zupełnie, gdyż jest ona naturalnym procesem. Można jednak zahamować jej postępowanie. W tym celu najczęściej stosowana jest terapia hormonalna, która ma na celu przywrócenie i unormowanie funkcji jajników. W trakcie leczenia przyjmujemy estrogeny oraz progestagen. Preparaty te wyrównują poziom hormonów oraz mogą zatrzymać proces wygasania czynności jajników.

Objawów przedwczesnej menopauzy, nie należy ignorować. Dlaczego? Ponieważ mogą stać się one przyczyną problemów z zajściem w ciążę a także sprzyjają pojawieniu się osteoporozy.