Jak przestać obgryzać paznokcie?

Jak przestać obgryzać paznokcie ? – oto jest pytanie

W walce z zaprzestaniem obgryzania paznokci istnieje wiele metod począwszy od domowych poprzez farmakologie a na terapii skończywszy.

Pierwszym sposobem aby przestać obgryzać paznokcie może być znaleźnie dla siebie alternatywnego  wyjścia na uporaniem się z stresem. Dla jednych będzie to sport , dla innych słuchanie muzyki. Kolejnym pomysłem jest, to aby w momencie pojawienia się nerwowej sytuacji po prostu mocnej krzyknąć by wyładować stres.
Wszystko zależy od charakteru i upodobań osoby. Najważniejsze jest to by sposób ten skutecznie odwrócił uwagę i potrzebę obgryzania paznokci. I nauczył innego ,lepszego sposobu na walkę z stresem.

Innym znanym od dawna sposobem na odzwyczajenie się od obgryzania paznokci jest posmarowanie ich specjalnym lakierem o gorzkim smaku.

Osoby z tym nawykiem powinny także w momencie potrzeby sięgnięcia po palce mieć przy sobie np. owoc, długopis czy tzw. gniotka antystresowego. Pozwoli to na zajęcie rąk , uniemożliwi to obgryzanie ich i zrzuci uwagę na inne zajęcie.

W poważniejszych przypadkach warto udać się do specjalisty np. psychologa ,który wraz z konsultując się z lekarzem zleci terapię farmakologiczną połączoną z terapią behawioralną. Wówczas osoba będzie zażywać leki antydepresyjne oraz brać udział w treningu zmiany nawyków. Terapia ta składa się  z czterech poziomów , na których osoba na początku uświadamia sobie swój nawyk , później poprzez naukę relaksacji  zaczyna kontrolować swoje emocje , umie nazywać swoje odczucia. Dzięki takiej terapii osoba potrafi w inny sposób rozwiązywać problemy. Wie jak nie poddać się słabości jaką jest obgryzanie paznokci.

Obecnie w walce z tym nawykiem stosuję się też terapię twórczą. Wówczas to poprzez malowanie obrazów, tworzenie z gliny, plasteliny, komponowanie muzyki osoba zapomina o obgryzaniu paznokci i swoje obawy , nerwy, lęki przedstawia w formie artystycznej. Dla innych osób zmagających się z tym nawykiem pomocne okaże się znaleźnie drugiej polówki przy której uspokoją swe nerwy i zapragną mieć piękne i  zadbane dłonie.

Który ze sposób na to jak przestać obryzać paznokcie najlepiej Ci odpowiada? Wypowiedz się w komentarzu!