Obgryzanie paznokci u dzieci – a ich emocje

Obgryzanie paznokci u dzieci ma przede wszystkim podłoże w jego emocjach.

Małe dzieci nie potrafią wyrażać swoich uczuć tak samo jak człowiek dorosły.
Osoby dojrzałe wiedzą w jaki sposób zakomunikować innym co uczują, czego się boja, co ich denerwuje. Dlatego też małe dzieci na różne sposoby będą szukać możliwości wyładowania napięcia np. poprzez kręcenie włosów na palec, machanie nogą lub też obgryzanie paznokci.

Zachowania te przynoszą mu ulgę , ukojenie , uspokojenie. Podczas wykonywania tych ?rytuałów? zapominają o sytuacji, która wywołała u nich takie zdenerwowanie.

Takimi stresującymi sytuacjami , które prowadzą do obgryzania paznokci u dziecka może być; krzyk rodzica, pójście po raz pierwszy do przedszkola, rozwód rodziców, przeprowadzka. Jednak obecnych czasach dziecko jest narażone także na sytuacje nerwowe w momencie oglądania bajki, filmu czy gry video, w których obecnie jest dużo treści związanych z przemocą.

Także u młodszych dzieci nawyk obgryzania paznokci może pojawić się poprzez naśladowanie zachowania swojego kolegi. Obgryzione paznokcie u dziecka nie tylko wyglądają nieestetycznie ale prowadza także do powstawania różnych infekcji lub tzw. ?zastrzałów?.

Infekcje nie tylko pojawiają się na obgryzionych palcach ale także w jamie ustnej poprzez wkładanie do niej brudnych rak. Przez takie zachowanie dziecko może dostać  pryszczki, zapalenie dziąseł a nawet prowadzi to do pojawienia się wady zgryzu, co nie leczone może spowodować wadę wymowy u dziecka. Dlatego ważne jest to by uświadomić dziecku jak bardzo szkodliwe jest dla niego tego typu zachowanie.
Rodzic powinien porozmawiać z swoim dzieckiem . Dowiedzieć się co go stresuje , czego się boi w jakich sytuacjach zaczyna obgryzać paznokcie i powinien w miarę możliwości starać się by jego syn czy córka nie unikały tych sytuacji.

Warto też nauczyć dziecko innych pomysłów na radzenie sobie z stresem np. uprawianie sportu , rozmowa . Gdy tego typu starania nie spowodują zaniku obgryzania paznokci warto udać się do psychologa , który w rozmowie z dzieckiem i rodzicem dowie się o sytuacjach nerwowych panujących w domu i będzie się starał poprzez terapie walczyć z nimi.

Nawyk obgryzania paznokci nie zawsze przechodzi z wiekiem , nastolatkowi także w ten sposób starają się walczyć z stresującymi wydarzeniami. Wówczas może pomóc rozmowa ale to on sam powinien wiedzieć , ze nawyk ten prowadzi do kompleksów na temat sowich paznokci. Nastolatek musi sam znaleźć alternatywne dla tego nawyku np. słuchanie muzyki , sport lub spotykanie z znajomymi dzięki czemu nie będzie miał okazji do obgryzania paznokci.