Obgryzanie paznokci u dzieci

Obgryzanie paznokci u dzieci

Szacuje się, że co drugi człowiek obgryza paznokcie. Przy 10 posiadanych paznokciach u rąk, daje to liczbę milionów paznokci obgryzanych codziennie i trzymanych w ustach. Niektórzy twierdzą, że więcej kobiet niż mężczyzn obgryza paznokcie, jednak osobiście nie jestem przekonany do tej teorii. Myślę, że ciężko to ocenić.

Trzeba przyznać, że nasze zęby służa nam do naprawdę różnych rzeczy, bo biorą udział w mówieniu, dzięki nim odpowiednio układamy usta i modulujemy dźwięki, zęby pełnią też dużą rolę w tworzeniu naszego wizerunku. W końcu piękny uśmiech zapewnia dobre wrażenie. Dzięki zębom możemy też oczywiście gryźć i przeżuwać nasze jedzenie. Jedną rzeczą, do której służą nam zęby ale nie jest to w ogóle dla nich zdrowe to właśnie obgryzanie paznokci. Właściwie to obgryzanie paznokci może niszczyć nasze zęby.

Jest kilka negatywnych efektów, jakie obgryzanie paznokci czy to u dorosłych czy u dzieci, może wywoływać w naszej jamie ustnej.

– ząb może się ukruszyć/ułamać ? gryząc twarde paznokcie wywieramy na zęby duży nacisk a czasami gdy przegryziemy paznokieć nasze zęby uderzają o siebie z dość dużą siłą ? może to wywołać ukruszenie zęba.
I tak poprzez obgryzanie paznokci, będziemy zmuszeni wybrać się do stomatologa w celu rekonstrukcji zębów.

– bakterie/afty/grzybice/stany zapalne/pasożyty

u dzieci gdy obgryzanie paznokci rozpoczęło się bardzo wcześnie ? obgryzanie paznokci może być przyczyną przerwy między przednimi zębami.

obgryzanie paznokci podczas leczenia ortodontycznego może bardzo negatywnie wpływać na korzenie zębów.

– bardzo rzadko, jednak zdarza się, że obgryzanie paznokci stanie się przyczyną utraty zęba.

– równie rzadko, jednak zdarza się, że obgryzanie paznokci powoduje bóle stawowe w żuchwie/czyli dolnej szczęce/.