Obgryzanie skórek u rąk – przy paznokciach

Podobnie jak obgryzanie paznokci także obgryzanie skórek wywoływane jest na tle nerwowym.

Nawyk obgryzania skórek u rąk, przy paznokcia głównie dotyczy dzieci i młodzieży w okresie dorastania.

Lekarze podzieli ten nałóg na dwie kategorie:

1)Pierwsza z nich dotyczy lekkiej odmiany zaburzenia, w której to osoba sporadycznie w ten sposób radzi sobie z stresem czy napięciem  emocjonalnym.

2)Drugą kategoria jest zaburzenie ciężkie kiedy to dziecko czy nastolatek nastolatek tylko w ten sposób radzi sobie z sytuacjami nerwowymi. Uważane jest to wówczas za samookaleczenie się tzw. autoagresja.
Jest to przeważnie zachowanie niekontrolowane, na które osoba je wykonująca nie ma wpływu.
W momencie sytuacji nerwowej , gdy osoba taka nie czuje się komfortowo, swobodnie i niespostrzeżenie zaczyna skubać lub obgryzać skórki i w pewien sposób przynosi jej to uspokojenie. Na moment zapomina o tym czego się boi, czemu się denerwuje i z błogością oddaje się swojemu nawykowi.
Także u niektórych osób nawyk ten pojawia się w momencie znudzenia, czy braku zajęć , nudy.
Wielu lekarzy sądzi, że  obgryzanie skórek jest reakcją na jakieś traumatyczne wydarzenie w dzieciństwie lub reakcją na nadmierną opiekuńczością.

Osoby , którym rodzicie stawiali zbyt wygórowane zadania bały się ,że ich zawiodą i poprzez obgryzanie skórek wyładowywały napięcia takie jak gniew, rozpacz. Nawyk ten porównywalny jest z nałogiem palacza , który w momencie nerwowym sięga po papierosa .

Nałóg obgryzania paznokci niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji.

Oprócz nieestetycznego wyglądu palców, poranionych , często obgryzionych aż do krwi – to obgryzanie skórek i paznokci prowadzi tez do infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Osoby te czeto ukrywają swoje palce w kieszeni, wstydzą się ich wyglądu. W konsekwencji czego staja się bardziej nerwowe i w zaciszu domowym zaczynają obgryzać paznokcie i w ten sposób powstaje mylne koło, z którego osoba czasami sama nie umie się wydostać.

Dlatego ważna jest pomoc bliskich lub psychologa . Obecnie popularne są metody terapii farmakologicznej połączonej z behawioralną . Uczy się osobę innych sposób walki z stresem, kompleksami, nieśmiałością. Choć nawyk ten nie wydaje się aż tak szkodliwy to nie leczony w późniejszych latach może zostać zastąpiony innym uzależnieniem pomagającym człowiekowi na walkę z nerwowymi sytuacjami.