Obgryzanie warg i policzków – przyczyny

Obgryzanie warg i policzków jest jednym z tych nałogów, które zaraz obok obgryzania paznocki pomagają niektórym ludziom w sytuacjach nerwowych, stresujących.

Jest to także często nawyk autodestrukcyjny, w którym to osoba poprzez zadawanie sobie bólu zapomina o stresie jakiego doświadcza. Jest to nawyk niekontrolowany, w którym to osoba nie zdaje sobie sprawy, że w pewnym momencie zaczyna gryźć policzki.

Osoba posiadająca ten przykry nawyk w momencie tłumienia emocji (zamiast ich przeżywania) zaczyna gryźć wewnętrzną stronę policzków. Na początku jest to tylko niewinnie nadgryzanie  boków, albo pewnego typu skubanie zębami policzków i warg jak przy skubaniu skórek, jednak z biegiem czasu i z pojawiającymi się coraz większymi problemami obgryzanie to staje się bardziej brutalne. W krytycznym momencie osoba taka aż do krwi nadgryza wewnętrzną stronę policzków. I choć rany nie zdołają się zagoić to zestresowana osoba od nowa sprawia sobie ból.

W porównaniu z obgryzaniem paznokci nawyk ten nie jest łatwo zauważyć.

Dopiero w późniejszej fazie  można zauważyć np. problemy z jedzeniem, stany zapalne jamy ustnej czy poranione wargi. Zatem gdy dziecko lub nasz partner (kobieta lub mężczyzna) obgryza policzki to o tym fakcie możemy się dowiedzieć w najmniej spodziewanym momencie i dowiemy się wtedy, że trwa to już bardzo długo i choć mieliśmy z tą osobą kontakt codziennie to nie byliśmy w stanie tego zauważyć.

Tak samo jak w przypadku obgryzania paznokci czy skórek to nawyk ten swoje podłoże ma w psychice osoby i związany jest z sytuacjami traumatycznymi, stresującymi kiedy  to osoba nie czuje się bezpiecznie i pewnie. Dla wielu z nich nie jest to tak straszne jakobgryzanie paznokci. Nie zdają sobie oni jednak sprawy że jest to także bardzo niebezpieczny nawyk. W momencie nadgryzania policzków może dojść do przegryzienia skóry, powodując otwarty rany i krwawienie a w konsekwencji zakażenie jamy ustnej. Powstające rany na wewnętrzych stronach policzków, które nie są nigdy do końca zagojone prowadza do powstania infekcji bakteryjnych, grzybiczych, zakażeń przewodu pokarmowego a nawet w dramatycznych sytuacjach do zmian nowotworowych.

Obgryzanie warg i policzków – Leczenie

Leczenie tego zaburzenia powinno rozpocząć się od wizyty u dentysty, który to zbada jamę ustną, czy doszło do zakażenia i przepisze stosowne lekarstwa. Warto też udać się do psychologa. Obgryzanie policzków jest na tle nerwowym i on pomoże  nam  w uporaniu się z lękiem, pomoże odkryć jego źródło. Nauczy nas innych form walki z stresem. Można także stosować własne, domowe sposoby aby przestać obgryzać jak np. żucie gumy, lizanie lizaka, malowania ust. Jednak gdy sposoby te nie pomogą trzeba udać się do specjalisty . W przypadku nie leczonych zaburzeń autoagresji w przyszłości mogą one doprowadzić do ujawnienia się innych uzależnień.